АВТОР ІДЕЇ

Охорона природи
повинна стати
моральною категорією
І користуватись пріоритетом
За будь яких політичних ситуацій
і компромісів
М.Амосов

АВТОР ІДЕЇ – ЖОРЖ ІВАНОВИЧ ШАНАЄВ
ГОЛОВА ОРГКОМІТЕТУ – ВИШИНСЬКИЙ ЄВГЕНІЙ ВЛАДИСЛАВОВИЧ

перекладач

середа, 26 січня 2011 р.

ПРЕС-РЕЛІЗ

ПРЕС-РЕЛІЗ
Презентація книги «Нартіада: героїчний епос»
 3 лютого 2011 року 
початок о 15:00 год.


Національна парламентська
бібліотека України.
вул. Грушевського, 1
тел.:278-87-77
Ініціатором видання співавтором та ілюстратором книги «Нартіада: героїчний епос» є Жорж Іванович Шанаєв, осетин, людина героїчної долі, який 35 років працював водолазом і після аварії на Чорнобильській АЕС брав участь у герметизації саркофагу, дістав променеву хворобу і отримав інвалідність.
Його життєве кредо – робити добро людям, готовність на самопожертву заради громади, постійний творчий пошук на полі історичної памяті з синівною повагою до своїх прадідів.
Видавці присвятили книгу 25–й роковини початку ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, бо, пояснюють вони, в цьому є внутрішній зв’язок: ліквідатори спасали матеріальний і духовний світ людей, а видання книги допомагає повернути з небуття стародавні і нетлінні скарби усної народної творчості.
…Зазначимо, що нарти – це поетичний псевдонім осетинів, нащадків і спадкоємців стародавніх скіфів і сарматів, які увійшли до середньовічної історії Європи і Азії під іменем аланів.
Величним пам’ятником духовної культури стародавньої Скіфії і аланського середньовіччя є нартський епос, який знаходиться в одному ряду з такими шедеврами світової культури, як «Іліада», «Пісня про Роланда», «Нібелунги», «Калевала» тощо.
Нартський епос часто називають енциклопедією осетинського життя, поетизованою і фантастичною автобіографією народу у стародавній, овіяний міфами і легендами, період його життя.
Ядром нартської народної творчості є давній кавказький епічний цикл, сформований за скіфської доби у VIIIV століттях до н.е. В ньому подано хронологію ментального становлення людини відповідного історичного типу.
У ХІХ столітті брати Шанаєви – Гацир, Гуцир і Джантемір, зробили літературний запис кавказького осетинсько - кабардинського варіанту епосу. У наш час, 150 років по тому, їх нащадок, художник Жорж Шанаєв, надихнув члена Національної спілки письменників України Анатолія Стоянова на викладення нартського епосу українською мовою.
У передмові до книги народний депутат України, президент ГО «Київське осетинське земляцтво» Ельбрус Тедеєв пише: «Волею історії ми є володарями тієї багатої духовної і культурної спадщини, яку Тарас Шевченко, маючи на увазі степові скіфські кургани, оспівані кобзарями й козаками, називав «Славою України».
Сподіваємося, що презентація допоможе кожному її учаснику більш зримо відчути себе спадкоємцем стародавніх духовних надбань.
Презентацію доповнюватиме однойменна виставка графічних робіт Жоржа Шанаєва, учасника багатьох вітчизняних і міжнародних мистецьких виставок, організатора і багаторічного керівника студії – галереї творчості інвалідів «Ми духом незламні».

Запрошуємо взяти участь у презентації.
З повагою оргкомітет проекту - Екологічна естафета "З Любов'ю до життя у третє тисячоліття"
Запрошення Ви можете отримати надіславши листа за адресою
ekomarafon2011@gmail.com або за телефоном
тел. 044/360-94-58/59

середа, 19 січня 2011 р.

Будемо вдячні всім за підтримку та допомогу

Всі хто бажає прийняти участь у естафеті "З любов'ю до життя в третє тисячоліття"
просимо надсилати повідомлення на адресу: ekomarafon2011@gmail.com та за телефоном
 +38 (044) 360-94-58 / 59

Ми приймаємо будь-яку допомогу:
- фінансову допомогу;
- допомогу з транспортом;
- організаторску допомогу у рідному місті, яке входить до маршруту естафети;
- пропозиції щодо розширення маршруту
- ідеї стосовно заходів що привернуть увагу громадськості та тематично співпадають з ідеєю естафети

Будемо вдячні всім за підтримку та допомогу у реалізації важливого соціально- екологіфчного  проекту.вівторок, 11 січня 2011 р.

Новорічне привітання!

     В газеті  “Post  Chernobil” www.postchernobyl.kiev.ua , в статті Шанаєва Ж. розповідається про цікаву особистість, учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Грицая Сергія.
    
     В 2002 році водолаз Сергій створив спортивну секцію підводного плавання “Submarine club . З того часу  завдяки подвижницької наполегливої праці він передавав  свій унікальний професійний досвід дуже  багатьом ентузіастам  підводного спорту, в основному, молоді. Організовував  надзвичайно цікаві спортивно підводні експедиції в акваторії Київщини, на Чорне море, в Єгипет...
    Вже традиційно під Новий рік  в басейні Сергій організував  святкові заходи  символічної зустрічі  наступного Року. Так і цього  разу 26 грудня в басейні  “ Палацу підводного спорту”  був проведений урочистий захід  по колективному  зануренню під воду до нарядної  “підводної” ялинки  на радість дітвори-дайверів, їх привітав Дід Мороз – Сергій в ластах і, звісно  аквалангом. Ну і під стать йому була присутня "підводна" чарівна Снігуронька. Присутні  під водою ж батьки малечі - теж драйвери дозволили собі розпити безпосередньо під  водою пляшку шампанського. Вода в басейні “кипіла” від дихання учасників. А коли  всі виплили на поверхню, то зал басейну вибухнув сміхом, голосом, переповнений  радісними почуттями дітвори.
     
             Тож зі святом  і Вас, дорогі читачі!
  З Новим Роком! Будьмо здоровенькі, що Вам  і бажаємо! Жорж Шанаєв,
водолаз

Кадры из фильма "Море с двойним дном"

 
Исследования экологического состояния Черного моря
В научно-популярном фильме Киевской киностудии научно-популярных фильмов «Море с двойным дном», в 1987 г. идет речь о тревожных масштабных экологических неурядицах – научно обоснованные предупреждением о возможных непоправимых катастрофических специфических проявлениях на акватории Черного моря.
фильм  "Море с двойным дном"
Директор картины: А.Левицкий
Автор сценария А.Черненко
Режиссер А Серебреников
Операторы : Ю.Климентьев
              Э.Губский
              С.Голиков
Водолазы: Ж.. Шанаев
Звукооператор: В.Груздев
Дикторский текст И. Сабельникова
консультант фильма -  академик АН УССР Констянтин Сытник
 
 консультант фильма -   академик РАН в Отделении океанологии, физики атмосферы и географии РАН  Виноградов М.Е.


Естафета «1986 – Чорнобиль – Чорне море – 2011»Охорона природи
Повинна стати
Моральною категорією
І користуватись пріоритетом
За будь яких
Політичних ситуацій
І компромісів
М.Амосов

Взаємовідносини людини і природи споконвіку були непростими. Але особливого загострення вони набули наприкінці ХХ ст., коли господарсько-перетворююча діяльність людства за масштабністю та інтенсивністю зрівнялася з природними геологічними процесами і фактично поставила цивілізацію на межу екологічної катастрофи.
Екологічна криза набула дійсно всеосяжного характеру. Усі природні екосистеми (атмосфера, гідросфера, літосфера і біосфера) зазнали потужного антропогенного тиску. Повсюдною дійсністю стали отруйне повітря і водне середовище, ерозія, засолення та виснаження ґрунтів, загибель лісів, кислотні дощі, озонова діра, загроза зміни енергетичного балансу планети, вичерпність корисних копалин, сотні тисяч зниклих видів тварин і рослин, різні техногенні катастрофи тощо. Хімічне, радіоактивне та інше забруднення природного довкілля викликає різноманітні, нерідко невиліковні захворювання, незворотні зміни в генетичній структурі клітин, що веде до зростання народжуваності неповноцінного покоління.
Загрозливішою стає соціологічна ситуація, яка склалася в Україні. Тут упродовж останнього століття було істотно підірвано генофонд автохтонної нації. Квітучий і благодатний у недалекому минулому край з оптимальними природними умовами і значними потенціалом рішенням Верховної Ради України оголошено «зоною екологічного лиха». Економіка України, яка десятиліттями формувалась без урахування об’єктивних потреб та інтересів її народу, належної оцінки екологічних можливостей окремих регіонів, стала однією з екологічно «найбрудніших», перенасичена хімічними, металургійними, гірничорудними виробництвами із застарілими технологіями. Матеріало- та енергоємність промислових підприємств у 7-10 разів вище, ніж в індустріально розвинутих країнах. Отруйними тягарем на природу та населення України лягають еродовані, пересичені пестицидами і отрутохімікатами землі і водойми, радіонуклідне випромінювання в тім числі і після Чорнобильської катастрофи. Тому нема нічого дивного, що в Україні призупинилось природне відтворення населення – людей вимирає більше ніж народжується, значно зросла народжуваність фізично та психічно неповноцінних дітей.
Все це насторожує, адже держава, що переживає вплив Чорнобильського забруднення, мусила б надавати питанням екополітики статусу безумовної пріоритетності.
Це архітектурне питання для сучасної України, але його потрібно вирішувати. Нажаль, екологія стала для більшості лідерів політичних партій розмінною монетою, «красивим слівцем», потрібні ж реальні практичні дії, потрібні люди віддані справі захисту довкілля і здоров’я суспільства. І такі люди є! Вони поки що працюють на альтруїстських засадах в неурядових екологічних організаціях, яких в Україні близько 500. Підтримати б нам їх, бо лише вони – патріоти і ентузіасти зможуть очолити реалізацію принципу «економічне лише те, що екологічне», який і дасть перспективу нації на виживання!*)
2011-й – 25-й рік відліку часу початку ліквідації наслідків найбільшої в світі екологічної радіаційної катастрофи – великомасштабної аварії на Чорнобильській атомної електростанції.
У ніч на 26 квітня 1986 р., коли два надзвичайно потужні вибухи зруйнували 4-й блок Чорнобильської АЕС, відбувся викид в атмосферу радіоактивних речовин – смертоносна хмара, що містила 30 млн. Ки (кюрі) за короткий час покрила територію, кордоні якої: на півночі – Швеція; на заході – Німеччина, Польща, Австрія; на півдні – Греція і Югославія. Ще 20 млн. Ки випало у вигляді високодисперсних радіонуклідних опадів, захопивши територію 130 тис. км2 в Україні, Білорусі, на північному заході Росії.
Тисячі людей, в першу чергу компетентних спеціалістів, було терміново мобілізовано і направлено в зону катастрофи на зміну перших вогнеборців-пожежників, для організації і виконання надзвичайно небезпечних робіт по ліквідації наслідків пекельної аварії.
Перший етап надзвичайно інтенсивних аварійних робіт продовжувався до грудня (включно) 1986 р.
В жовтні-листопаді виникла термінова необхідність проведення робіт по герметизації сотні метрів технологічних щілин між металоконструкціями при їх монтажі під час завершального етапу будівництва «Укриття» («Саркофагу») над зруйнованим 4-м блоком ЧАЕС.
Для своєчасної організації і виконання цих надзвичайно важливих робіт були направлені водолазні спеціалісти – автори і розробники унікальної технології підводного склеювання полімерними матеріалами, наукові співробітники Інституту хімії високомолекулярних сполук Національної академії наук України Жорж Шанаєв, Сергій Грицай, Валерій Денисенко та їх колеги по співпраці.
Поставлену перед ними масштабну роботу було спішно виконано, з залученням декілька сотень військових, в надзвичайно несприятливих осінніх погодних умовах в максимально стислий термін.
Хто, як не ця дисциплінована армія виконавців безпосередньої ліквідації наслідків першого невідкладного масиву надзвичайно небезпечних робіт, знають високу ціну подолання такого екологічного лиха та його наслідків для особистого здоров’я і суспільства в цілому. Для них просторовий час складався з трьох етапів: до Чорнобильської катастрофи, під час агонії катастрофічної і після завершення начальної стадії ліквідаційних робіт – виходу із зони відчуження. Вони з тривогою сприймають майбутню долю своїх нащадків, хоч і зробили все можливе для покращення ситуації, яка склалася, знаючи на що йшли в протистоянні розгніваної стихії.
Ще в 1970-1987рр. водолазні спеціалісти і каскадери Ж.Шанаєв, С. Грицай, В. Денисенко приймали участь в підводних зйомках науково-популярних фільмів: «На острові Березань» (Чорне море); «На острові Мідному» (Тихий океан, Командорські острови); «На шляху до океану» (Чорне море, Тихий океан); «Карадаг – Чорна гора» (Чорне море); «Всемогутній клей», «Море з подвійним дном» та інші, які були зняти на Чорному морі.
В науково-популярному фільмі Київської кіностудії науко-популярних фільмів «Море з подвійним дном», 1987 р. йдеться про тривожні масштабні екологічні негаразди – науково обґрунтовані попередженням про можливі непоправні катастрофічні специфічні прояви на акваторії Чорного моря. Нині до вище сказаного ще треба враховувати додаткову проблему наростаючого забруднення Чорного моря радіонуклідами, що будуть поступово накопичуватись в акваторії, продовж сотень років, за рахунок винесення їх з водними витоками Дніпра і його притоків.
Враховуючи вищесказане, члени нашої Всеукраїнської спілки ліквідаторів-інвалідів «Чорнобиль-86» всеціло поділяють щиру стурбованість наших колег-водолазів переліченими тривожними наслідками, які склалися в супереч особистої їх патріотично-ідейного спрямування поглядів, прагнення та науко-технічних досягнень, також колег – підводників їх вікового покоління та їх молодих послідовників.
Ми підтримуємо їх ініціативну пропозицію організувати з нагоди відзначення в 2011 році 25-ї роковини Чорнобильської катастрофи масштабної пропагандистської естафети «1986 – Чорнобиль – Чорне море – 2011» на захист екологічного довкілля. Планується виготовити спеціальний контейнер, в якому буде розміщено змістовну інформацію і звертання до нащадків через наступних 25 років. Комбінована естафета прийме старт з місця праці цих авторів ідеї з будівельного майданчика спорудження «Укриття» в 1986 році й доставлено контейнер до мису Тарханкут, Крим, де в 1986 році було споруджено і установлено підводний дім – лабораторія «Іхтіандр-68». Там контейнер буде занурено на достатню глибину моря в ґрунт дна, де він буде покоїтись до визначеної дати призначення адресатам через 25 наступних років, а ті, маємо надію, прослідують цьому прикладу і повторять аналогічну акцію в подальші роки.

Всеукраїнська спілка ліквідаторів-інвалідів «Чорнобиль-86» звернулась з даною пропозицією і проханням підтримки акції до Прем’єр-міністра України і до міністра міністерства надзвичайних ситуацій. Цей масштабний захід планується провести в травні 2011 року.
Будемо вдячні всім, хто ознайомившись з даною інформацією, поділиться з нами своїм баченням і пропозиціями по цій темі.
Слава вам! ! щире побажання щастя і здоров’я-здоров’я-здоров’я, дорогі побратими-учасники ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Запропонований марафон планується розпочати в середині травня 2011 р.*) «Екологічна безпека України»,В.І.Кушерець, М.І.Хилько: Університет сучасних знань, Київ, 2006.

Ж.ШанаєвІнформація про підготовку і проведення марафону буде розміщена на сайтах: