АВТОР ІДЕЇ

Охорона природи
повинна стати
моральною категорією
І користуватись пріоритетом
За будь яких політичних ситуацій
і компромісів
М.Амосов

АВТОР ІДЕЇ – ЖОРЖ ІВАНОВИЧ ШАНАЄВ
ГОЛОВА ОРГКОМІТЕТУ – ВИШИНСЬКИЙ ЄВГЕНІЙ ВЛАДИСЛАВОВИЧ

перекладач

вівторок, 18 вересня 2012 р.

Вшанування пам’яті Героїв Вітчизняної війни 1941–1943 рр.
м. Чорнобиль,м. Прип'ять

Заходи XIII Міжнародного
«Тижня освіти дорослих»
В Україні:

«Освіта дорослих єднає усі покоління»,
11–17 вересня 2012 р.

м.м. Київ – Чорнобиль – Житомир – Житомирські села і хутори.

За ініціативи Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів «Чорнобиль-86», Всеукраїнської профспілки працездатних інвалідів 12 вересня 2011 р. вельмипредставницька міжнародна делегація – 50 чол. Провела виїзний захід XII «Тижня Освіти дорослих в Україні» в Зоні відчуження міст Чорнобиля і Припяті з нагоди відзначення 25-ої річниці Чорнобильської трагедії. Крім огляду пам’ятних об’єктів і безпосередньо будівельного майданчика «Саркофагу» – «Укриття» вщент зруйнованого в 1986 року в наслідок аварії 4-го блоку Чорнобильської АЕС, ми відвідали Алею Пам’яті Парку Слави в м. Чорнобилі.
Про гнітюче враження огляду занедбаного стану упом’янутої Алеї Пам’яті член нашої делегації, учасник ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у 1986 р. Жорж Шанаєв розповів на шпальтах газети «Київський вісник» в статті «Забута Алея Пам’яті» (03 жовтня 2011 року), а також він розповідав про власні невтішні враження у критичних виступах на радіо та телебаченні.
З нагоди відзначення 40-ої річниці спорудження в цьому ж Парку Слави Алеї Пам’яті ми – делегація XIII Міжнародного «Тижня Освіти дорослих в Україні» знову ж таки за участю 50-ті делегатів запланували і здійснили 12 вересня 2012 року чергове відвідання Чорнобильської Зони відчуження. Попередньо ми запросили в Національному музеї історії війни відомості про Героїв Радянського Союзу різних національностей 30 обелісків Пам’яті котрим було споруджено ще у 1972 році. Для запланованого нами урочистого меморіального заходу ми запросили у посольств країн: Російської Федерації, Білорусії, Грузії, Казахстану, Північної Осетії – Аланії, Ради ветеранських організацій України, Ради Національних товариств України та інших делегувати своїх представників для вшанування пам’яті їхніх героїв, що полеги в запеклих боях 1943–го року при визволенні міста Чорнобиля і України.
Прикро, що багато хто із запрошених не відгукнулися на наше до них наполегливе звернення-запрошення. І все ж більш численна, порівняно з тогорічною, делегація із учасників і журналістів прибула в Зону відчуження міста Чорнобиль. Це представники, в першу чергу, країн Грузії, Казахстану, Північної Осетії – Аланії («Київське земляцтво осетин»), Польщі, Австрії.
Ми були приємно вражені та щиро вдячні адміністрації Чорнобильської Зони відчуження за капітальне відновлення в короткий термін Алеї Пам’яті в Парку Слави м. Чорнобиля – позитивне реагування на наші критичні зауваження!!! Наведено зразковий порядок як у парку, так і на прилеглих територіях. Тепер, ми вважаємо це буде одне із місць туристичного паломництва в Зоні відчуження. 30 обелісків Героям Радянського Союзу тепер в бездоганному технічному стані.
Прибулій делегації, несподівано для нас, було влаштовано дружній вшанований прийом. На урочистий мітинг у обеліска Слави зібралось багато місцевого населення – працівників вахтових служб забезпечення життєдіяльності Зони відчуження. У центрального обеліска Слави був організований урочистий караул із військових і міліції, служб охорони Зони відчуження. По радіотрансляції пролунав гімн України.
Під керівництвом представників місцевої адміністрації пройшов урочистий мітинг вшанування пам’яті полеглих Героїв, а священик Храму Св. Ілії в м. Чорнобилі Миколай відправив релігійну поминальну урочисту службу. Була проведена урочиста хода членів делегації з покладанням привезених нами меморіальних вінків до обеліска Слави і окремо до обелісків Героїв Радянського Союзу різних національностей.
Цей знаковий пам’ятний Міжнародний захід навік запам’ятається всім учасникам урочистостей і увійде в історію, ми впевнені, міста Чорнобиль. Було присутньо багато представників ЗМІ («Укрінформ», «Канал Україна», «Економічні вісті» /Інтернет видання/, «РІА-Новості» /інформаційна агенція/, телеканал «1+1», сайт газети «Пост-Чорнобиль http://www.postchernobyl.kiev.ua, сайт «Освіта дорослих України» http://ua-ed.narod.ru/, видавничо-інформаційний центр «Майстер-десант» Центру духовного розвитку та творчої ініціативи «Гармонія» http://chernobyl-2011.blogspot.com/, Всеукраїнська профспілка працездатних інвалідів http://vuppi.at.ua/, сайт «Козацькі звитягі» http://chornobyl2011.blogspot.com/, музей «Чорнобиль (місто Київ) http://pripyat.com/museum.html).
На майдані у місцевого Музею «Чорнобиль» членами нашої ж делегації художниками Національної Спілки художників України Леонідом Сотником, Жоржем Шанаєвим, Юрієм Дрючечком, Сергієм Грицаєм, Валерієм Франчу ком було організовано на пленері виставку художніх творів I етапу в перше заснованої змістовної «Мистецької пересувної виставки «Чорнобиль-86», що в подальшому планується ними експонувати в багатьох містах України і поза рубежем.
В ошатному після недавньої реставрації місцевого храму була проведена священником-настоятелем служба-благословіння на правідні дела учасників даного неординарного заходу, були проголошені подяки ініціаторам поважної події, вручені їм пам’ятні дипломи подяк.
Була проведена прес-конференція учасників заходу і представників преси.
З нагоди відзначення в наступному 2013 році 70-ї річниці локальної перемоги і визволення від фашистів міст Чорнобиля і Києва ми колективно постановили зібрати максимально повні відомості про 30-ть Герої Радянського Союзу, прах яких покоїться на Алеї Пам’яті і опублікувати всі відшукані дані у спеціальному меморіальному літературному альманасі, якщо нам допоможуть видати цю книгу певні владні органи і приватні благодійники. Та прибудемо делегацією знов до Зони відчуження для чергового ювілейного і в наступному році заходу вшанування пам’яті Героїв в числі невідкладних заходів XIV Міжнародного «Тижня освіти дорослих в Україні».
Нами було відвідано нещодавно віднайдений утаємничений з політичних міркувань ще з часів Радянської влади Розстрільний Яр. Назва запропонована нами в місті Чорнобилі, де покоїться прах сотен знищених: полонених, не благодійних для властей осіб (як для радянських так і окупаційних властей), євреїв та інших на центральному в місті цвинтарі. Це в непрохідних нині хащах і, звісно ж, рясно тепер забруднених радіонуклідами, між деревами і кущами пролягає на десятки метрів в дожину глибокий рів, якій карателі заставляли жертв під загрозою стволів-багнетів викопувати собі величезну могилу, в яку ж і звалювали після розстрілу їх тіла, ледь потім присипавши рів землею. Страхітливе місце!
Нами було укріплено на ветхій огорожі цього місця жахливого злочину меморіальний вінок і покладені квіти. Священики справили молитву за упокой загиблих. І одноголосно ми заприсяглися звернутися до властей з прохання встановити максимально прізвища похованих та упорядкувати це місце цвинтаря для можливості в майбутньому відвідання його родичами полеглих (якщо вони об’являться) і небайдужими людьми. Ми ж опублікуємо віднайдені прізвища полеглих.
Звісно ж і цього разу делегація відвідала оглядовий майданчик у «Саркофага». Зараз біля нього ведуться інтенсивні монтажні роботи по спорудженню «Укриття-2». Воно навіки накриє існуючу тимчасову споруду над зруйнованим 4-м енергоблоком, що, до речі, надійно відслужило вже 26 років! «Укриття-1» було зведено власноруч учасниками ліквідації аварії в 1986 році, у т. ч. Жоржем Шанаєвим, Сергієм Грицаєм, Анатолієм Колядіним – ініціаторами нинішнього заходу.
За розпорядженням Міністерства надзвичайних ситуацій адміністрація Зони відчуження організувала в їдальні, яка готує для працівників АЕС, (при атомній електростанції) номінальний обід для учасників заходу.
Описані факти проведення даного заходу в черговий раз свідчать про великий авторитет організації щорічних ефективних просвітницьких теоретичних і практичних заходів Міжнародного «Тижня освіти дорослих в Україні».
Щойно Національна Спілка художників України провила ініціативу клопотання організації на державному рівні спорудження на місті Розстрільного Яру міста Чорнобиль скульптурно-архітектурного монумента пам’яті жертв тоталітарних режимів.


ПРЕС-РЕЛІЗ
Презентація Міжнародної пересувної мистецької виставки «Чорнобиль-86»
Автор проекту: Шанаєв Ж. І.
(066) 232–78–48
Початок III тисячоліття характеризується різким погіршенням якості природного середовища. За умов сучасного стану науково-технічної революції людство досягло такого рівня розвитку продуктивних сил, який дозволяє включити у виробництво майже всю матеріальну оболонку земної кулі. Зростаючі масштаби впливу суспільства на природу, подальший розвиток економіки, науки та техніки вже не можуть здійснюватися без врахування наслідків і руйнуючого впливу на оточуюче середовище, без вимог високої відповідальності ініціаторів прогресу перед людством за погіршення стану природних екосистем. Тобто, постала проблема суворо зіставляти й узгоджувати свою повсякденну діяльність із фундаментальними законами життя на Землі.
Навіки увійшли в історію України і Японії трагічні події на атомних електростанціях у Чорнобилі і Фукусімі, адже таких техногенно-екологічних катастроф людство ще не знало. Ці аварії мають тяжкі наслідки соціального, демографічного, екологічного та соціально-психологічного характеру.
Недопустима будь-яка недбалість, потрібна неусипна пильність під час надто тривалого терміну поступової ліквідації склавшихся агресивних наслідків, як для людства, так і для природи в цілому.
Національна Спілка художників України відгукнулась на актуальну пропозицію Всеукраїнської Спілки ліквідаторів-інвалідів «Чорнобиль-86» відповідно організації пересувної просвітницької виставки мистецьких творів, присвячених покаянню та заклику мобілізації комплексних зусиль світової спільноти до поліпшення та збереження природних умов життя в ім’я життя на Землі. Нам, землянам, спільними зусиллями необхідно долати тяжкі наслідки наявних техногенно-екологічних негараздів, дбати про те, щоб подібного ніколи не сталося у майбутньому. Проблеми, які пов’язані з радіоактивними та іншими агресивними забрудненнями навколишнього середовища, залишаються нашим нащадкам на сотні років.
Тому нами прийнято спільне рішення започаткувати організацію пересувної мистецької виставки-застереження «Чорнобиль-86», яку можливо було б експонувати як в Україні, так і за кордоном.
Нашим прикладом небайдужості до наївних та зростаючих екологічних проблем закликаємо митців всього світу постійно висвітлювати цю тему у свої творах.
Співорганізатори Міжнародної пересувної мистецької виставки «Чорнобиль-86»:
– Національна Спілка художників України.
– Київський міський центр народної творчості і культурологічних досліджень.
– Міністерство надзвичайних ситуацій України.
– Всеукраїнське координаційне бюро Міжнародної громадсько-державної програми «Освіта дорослих України» за сприяння Інституту ціложиттєвого навчання ЮНЕСКО.
– Європейська Асоціація безпеки.
– Національний музей України «Чорнобиль».
– Всеукраїнська Спілка ліквідаторів-інвалідів «Чорнобиль-86».
– Всеукраїнська профспілка працездатних інвалідів.
– Центр духовного розвитку та творчої ініціативи «Гармонія».
Оргкомітет
Міжнародного «Тижня освіти
дорослих України», 2012 р.

середа, 12 вересня 2012 р.


Програма урочистого заходу
(м. Чорнобиль)

Поетапний план Міжнародного меморіального заходу вшанування пам’яті Героїв Вітчизняної війни 1941–1943 рр.
м. Чорнобиль, Парк Слави, Алея Пам’яті
З нагоди відзначення 40-річчя спорудження
Меморіального комплексу у 1942 році
12 вересня 2012 р., середа

1. Від’їзд делегації представників (09.00 год., від Національного музею України «Чорнобиль», м. Київ, метро «Контрактова площа»:
     Міністерства надзвичайних ситуацій України.
        Всеукраїнської спілки ліквідаторів «Чорнобиль-86».
        Всеукраїнського координаційного бюро Міжнародної громадсько-державної програми «Освіта дорослих України» за сприяння Інституту ціложиттєвого навчання ЮНЕСКО.
        Національної Академії педагогічних наук України.
        Європейської Асоціації безпеки.
        Національного музею України «Чорнобиль».
        Громадський рух України «За право громадян на екологічну безпеку».
        Національної Спілки художників України.
        Ради організацій ветеранів України.
        Ради Національних товариств України.
        Посольства Російської Федерацій в Україні.
        Посольства Білорусії в Україні.
        Посольства Грузії в Україні.
        Посольства Казахстану в Україні.
        Республіки Північна Осетія – Аланія РФ.
        Всеукраїнської профспілки працездатних інвалідів.
        Центру духовного розвитку та творчої ініціативи «Гармонія».
        Громадського руху «З любов’ю до життя у III тисячоліття».
        Форум-фестиваль «Козацькі Звитяги»
        Київського міського Центру народної творчості та культурологічних досліджень Київської міської державної адміністрації, Головного управління культури.
        Представників ЗМІ.

2. Прибуття делегації представників до парку Слави м. Чорнобиля (12.00 год.):
     Відправлення поминального молебну в Алеї Пам’яті Парку Слави протоієреєм Николаєм Храму св. пророка Ілії (м. Чорнобиль).
        Покладання меморіальних вінків представниками інтернаціональної делегації до 20 обелісків героям Радянського Союзу, що полягли в боях за визволення м. Чорнобиль у 1943 році.
3. Прибуття делегації до Храму св. пророка Ілії (о 13.00 год.).
        Ознайомлення з експозицією на пленері художніх творів митців Національної Спілки художників України – Перший етап пересувної Міжнародної мистецької виставки «Чорнобиль-86».
        Відправлення у Храмі молитви-благословіння благодійного руху і учасників урочистого заходу.
4. Відвідання меморіального об’єкту «Бабій Яр» – II» у місті Чорнобиль (14.00 год.).
– Відправлення молебну за упокой жертв фашизму – колективного звального поховання розстріляних у 1942–1943 рр.
5. Прибуття до об’єкту «Саркофаг» Чорнобильської АЕС», м. Прип’ять (14.30 год.).
   Урочистий поминальний обід.
        Прес-конференція для представників ЗМІ.
6. Повернення делегації до міста Київ (15.30–16.00 год.).
Оргкомітет заходу: 066-232-78-48, Шанаєв Ж. І. e-mail: likvidator-86@ukr.net